اولین تلنگر افزایش نرخ سود سپرده‌ها؛

بازارگردانان از خرید اوراق مشارکت خودداری کردند

 

بازار و سرمایه- در حالی که بسیاری از اوراق مشارکت در بازار فرابورس  عرضه و معامله شده و بازارگردانان تعهد خرید این اوراق را دارند اما امروز بسیاری از بازارگردانان به تعهداتشان عمل نکرده و از بازخرید اوراق مشارکت سرباز زدند.


این اتفاق به محض انتشار اخباری مبنی بر افزایش نرخ سود اوراق مشارکت رخ داد. با توجه به مصوبات جدید بسته سیاستی – نظارتی بانک مرکزی قرار است نرخ سود اوراق مشارکت تغییر کند؛  اما قبل از اعلام اینکه این تغییر چقدر خواهد بود اتفاق دیگری بازار فرابورس را تحت الشعاع قرار داد.

طبق اطلاعیه فرابورس، اوراق مشارکتی که در فرابورس معامله می شود ، همگی دارای بازارگردان هستند به این معنا که بازارگردان متعهد می شود در قیمت اسمی اوراق را خریداری کند که این مهم امروز در فرابورس رخ نداد و زمینه را برای بی اعتمادی سهامداران از بازار ایجاد کرد.

این در حالی است که اوراق مشارکت در بازار فرابورس به عنوان پول نقد به حساب آمده و دارای  قیمت اسمی و سود ثابت مشخص است و فقط در تاریخ های خاص مثل زمان تقسیم سود نمادشان بسته می شود بنابراین برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه  به عنوان پول نقد به حساب می‌آید و حالا در چنین شرایطی امتناع بازارگردانان از خرید موجبات بدبینی از بازار سرمایه و خروج آنها از بازار را فراهم کرده است.

طبق اطلاعیه رسمی فرابورس ، این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را خواهند داشت؛ بازار‌ساز تحت ضوابط قرارداد بازارسازی به نرخ اسمی در بازار فرابورس اوراق مذبور را خریداری خواهد کرد ولی در صورت وجود خریدار با نرخ بالاتر دارندگان می‌توانند این اوراق را با نرخ بیشتری بفروشند.

یکی از اوراقی که امروز با عدم تعهد بازارگردان مواجه شد اوراق نارنجستان بود که طبق تعهد ۲۰ درصد آن باید روزانه توسط بازارگردان (تامین سرمایه امین )خریداری شود ، این رقم حدود  ۱۶ میلیارد تومان است که امروز تنها ۱۰۰ میلیون آن توسط بازار گردان خریداری شد.