بلاتکلیفی خریداران اوراق مشارکت در بازار سرمایه

دست کم 3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت با نرخ سود کمتر از 20 درصد در بازار سرمایه عرضه شده است. تاکنون فقط نرخ سود اوراق صکوک ماهان داوطلبانه به 20 درصد افزایش یافته است. آیا قوانین ناظر بر بازار اوراق مشارکت به اصلاح و تدوین دوباره نیاز ندارد؟ چرا در این میان فقط باید خریداران اوراق از حقوق قانونی شان محروم شوند؟

بازار و سرمایه - خریداران اوراق مشارکت قدیمی- که با نرخ سودهایی کمتر از ۲۰ درصد منتشر شده بودند- با توجه به توقف نماد اوراق مشارکت در فرابورس،بلاتکلیف مانده اند. ارزش اوراق مشارکت کم سود، دست کم ۳ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

به گزارش بازار و سرمایه،روز یکشنبه در ساعات ابتدایی معاملات  نماد معاملاتی اوراق مشارکت بسته شد.طبق قانون، نماد معاملاتی اوراق مشارکت تنها در زمان پرداخت سود می تواند متوقف شود اما دیروز اعلام شد؛ نماد اوراق مشارکت به دلیل تکمیل اطلاعات و به روز شدن نرخ ها بسته شده است. این موضوع براساس بیانیه ثبت سازمان بورس تخلف محسوب می شود.

علی صالح آبادی، رییس سازمان بورس روز یک شنبه در  جریان مصاحبه مطبوعاتی خود در این باره گفت: هر گاه اطلاعات مهم و منجر به تغییرات جدی در نرخ اوراق، منتشر شود،نماد معاملاتی اوراق مشارکت باید متوقف شود.

(مگر اوراق مشارکت تغییر اطلاعات داره یا سهم است که هر وقت خواستید برای فرار نمادش را ببندید یا به نفع شماست که نخرید . قالب کردید و حالا پولش را ندارید پس بدهید. اگر به پست و مقامتان علاقه دارید لااقل آدم باشید.)

روابط عمومی فرابورس ایران، اعلام کرده؛نمادهای اوراق مشارکت و اجاره در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با هدف بررسی تاثیر بازنگری نرخ سود اوراق مشارکت و نرخ اجاره بهای اوراق اجاره، تا پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۲ بهمن، متوقف شده است.       (فقط دورغگوئی و حقه بازی)

رئیس جمهوری هفته گذشته مصوبه شورای پول و اعتبار را برای افزایش نرخ سود سپرده ها و  اوراق مشارکت ابلاغ کرد.

شنیده ها حاکی است: تعدادی از شرکت های منتشر کننده اوراق در فرابورس،برای حل مشکل و خروج از بن بست فعلی در بازار اوراق مشارکت، درخواست خود را برای افزایش نرخ سود اوراق از ۱۶ و ۱۷ درصد به ۲۰ درصد ارائه کرده اند. در این میان نام شرکت های بین المللی توسعه ساختمان و سرمایه گذاری امید هم به چشم می خورد.

قوانین بازار اوراق مشارکت

طبق قوانین و آیین نامه های ناظر بر بازار اوراق مشارکت توقف نماد این اوراق به سادگی امکان پذیر نیست و خریداران اوراق می توانند ۱۰۰ درصد به نقدشوندگی اوراق در اختیار خود اطمینان داشته باشند.

مثلا در در صفحه ۴۶ متن بیانیه ثبت اوراق مشارکت نارنجستان که روی سایت های اینترنتی سازمان بورس و فرابورس موجود است، آمده است:اوراق مشارکت موضوع این بیانیه قبل از سررسید از طریق فرابورس ایران، بدون هیچ جریمه ای قابل معامله توسط شرکت تامین سرمایه امین به­عنوان بازارگردان است. بازارگردان موظف است که نقدشوندگی اوراق مشارکت قبل از سررسید را تعهد و اجرا کند. بازارگردان طی قرارداد بازارسازی توسط کارگزار/بازارساز، شرکت کارگزاری امین آوید ، طبق مقررات فرابورس ایران متعهد به بازارسازی است.

 دیدگاه کارشناسان

کارشناسان معتقدند:فرابورس با بستن نماد این اوراق فقط به بازارسازان کمک کرده تا مجبور به خرید نشوند. از آنجا که در این معاملات سود و سررسید نیز مشخص است زیانی برای بازارسازان در کار نیست. با توجه به شرایط پیش آمده می توان گفت بازار اوراق مشارکت عملا پشتوانه مالی ندارد ، زیرا اگر یک سرمایه گذار می خواست اوراق مشارکت خود را در شرایط فعلی بفروشد عملا  و فعلا حق فروش و بازخرید اوراق، از او سلب شده ، که این موضوع موجب وارد آمدن خسارت به سرمایه گذاران شده است.

البته در این میان برخی اوراق وضع مناسبی دارند مثلا نماد معاملاتی اوراق مشارکت مسکن مهر بانک مسکن با حجم بیشتری از فروشنده به  خاطر عمل کردن بازارگردان به تعهداتش بسیار روان بوده و در حجم بسیار بالایی معامله شده است.

یک مثال

بیان یک مثال می تواند ماجرا را روشن تر کند.مثلا در نماد “نارنج” بازار گردان در روز های اخیر بر خلاف یانیه ثبت هیچ گونه سفارش خریدی را وارد سامانه معاملات نکرد. طبق آمار فروشنده های این نماد ۷۰ میلیارد ریال – شامل: ۱۰ درصد کل اوراق منتشر شده را -عرضه کردند اما بازارساز  این اوراق حاضر به خرید نشد.

یک پاسخ و یک پرسش

مدیران یک شرکت تامین سرمایه در پاسخ به اتفاقات روی داده در روزهای اخیر می گویند: تا قبل از توقف نمادها ۴۰ میلیارد تومان از اوراق عرضه شده را خریده اند، اما به هر حال باید قبل از بازخرید، برای موضوع اصلاح نرخ سود این اوراق تدبیر مناسبی اندیشید.    (دروغ بزرگ)

به نظر می رسد با توجه به اتفاقات روی داده ،سرمایه گذاران و خریداران اوراق مشارکت عرضه شده در فرابورس باید برای حل مشکل مدتی صبر کنند.حال پرسش این جاست : اگرضامن ها قادر به دفاع از بازار معاملات اوراق مشارکت نیستند و در شرایطی که اهرمی برای وارد آوردن فشار به ناشران به منظور افزایش نرخ سود اوراق مشارکت وجود ندارد، تکلیف سرمایه گذاران چیست؟ آیا قوانین ناظر بر بازار اوراق مشارکت به اصلاح و تدوین دوباره نیاز ندارد؟ چرا در این میان فقط باید سرمایه گذاران را از حقوق قانونی شان محروم شوند؟