بعد از اینکه امروز مدل جدیدی از معاملات در بازار پایه برای رفع عطش به کنترل درآوردن این بازار رونمائی شد، به سرعت شاهد درج چند نماد در این بازاربودیم  . فراتر از اینکه هر نوع محدودیتی در بازار سرمایه سبب ناکارائی در این بازار خواهد شد ما با فرمول زیر برایتان اثبات می کنیم که در شرایط جدید دستکاری در قیمت ها به شدت افزایش خواهد یافت:

قیمت پایانی معاملات بصورت میانگین موزون قیمتهای معامله شده در کلیه حراج ها محاسبه و در سیستم معاملات اعمال می گردد.

در این روش با کاهش 1.5 ساعت معاملات پیوسته، ما به زودی شاهد شکست نظریه پردازان بورس و فرابورس خواهیم بود. متاسفانه دوستان و مدیران بازار سرمایه با تمام جسارت به داستان آزمایش وخطا در این بازار ادامه می دهند.


از همه چیز بدتر بستن آمار معاملات و قیمت های این بازار از دید عموم است .ما که با هیچ توجیهی توان بررسی این موضوع را نداریم. شرمندگی ما را از این خیانت بپذیرید.

 

اما امروز نمادهای شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس و پتروشیمی دهدشت و رهشاد سپاهان در بازارپایه درج شدند. دانایان پارس که از لیدرهای سهام پر ریسک بازارسرمایه است شاید معاملات جذابی را در این بازار رقم زند. آخرین گزینه سرمایه گذاری این شرکت (دانایان پارس) خرید حدود 5 درصد سهام شرکت بهشت پارس در همین بازار است. شنیده ها از همکاری مشترک شرکت بهشت پارس و سرمایه گذاری توس گستر در راه اندازی رستوران های زنجیره ای بهشت پارس حکایت دارد.

ناظر بازار فرابورس نیز در اطلاعیه ای اعلام کرد که 10 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه خواهد شد. از نکات ناراحت کننده این عرضه مانند همه عرضه های دیگر سهمیه 500 تائی معامله گران برخط است. همانطور که در گذشته هم نشان داده شد این تعداد سهمیه چیزی جز برهم زدن شرایط عرضه وتقاضا دست آورد دیگری نخواهد داشت. نمی دانیم دوستان سازمان بورس به دنبال چه چیزی هستند.