اصرار بدون توجیه مدیران دولتی به فروش ذوب آهن به مردم

 سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در رابطه با وضعیت عرضه مجدد سهام شرکت مشمول اصل ۴۴ ذوب‌آهن اظهار داشت: هرچند در جریان عرضه اولیه این شرکت در چهارشنبه گذشته، به دلیل معامله ۱۵۱ میلیون سهم از ۵۵۰ میلیون و 788 هزار سهم قابل عرضه، داد و ستد صورت گرفته در بازار دوم فرابورس باطل شد اما امکان عرضه مجدد سهام آن وجود دارد.

وی ادامه داد: در این رابطه شرکت فرابورس باید درخواستی به سازمان بورس اوراق بهادار ارائه کند تا بر اساس دستورالعمل موجود بررسی‌های لازم صورت گرفته و مجوز عرضه مجدد سهام این شرکت صادر شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه پیگیری‌ها برای این اتفاق درحال انجام است، در رابطه با زمان عرضه مجدد سهام ذوب آهن هم گفت: هرچند سه شنبه هفته جاری ۲۰ درصد از سهام شرکت نفت و گاز پارسیان در بازار اول بورس اوراق بهادار عرضه خواهد شد، اما احتمال دارد عرضه مجدد سهام ذوب‌آهن طی هفته جاری یا هفته آینده انجام شود.

حسینی هماهنگی و برنامه ریزی برای اطلاع رسانی و برگزاری جلسه معارفه ایی مناسب برای این شرکت را لازم دانست.

 

 

ایرج اکبریه هم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در رابطه با عدم فروش 7 درصد از سهام ذوب آهن در چهارشنبه گذشته که با ابطال 151 میلیون سهم و کشف قیمت 1512 ریالی هر سهم آن در فرابورس همراه بود، اظهار داشت: به دلیل برگزاری حضور در مجمع ایمیدرو که مدت زیادی به طول کشید از روند عرضه و عدم فروش سهام این شرکت مطلع نشدم.

وی ادامه داد: اما بر اساس بررسی‌های اجمالی صورت گرفته متوجه شدم این اتفاق یعنی عدم عرضه موفق سهام این شرکت ناشی از مسائل و دلایلی چون معرفی نامناسب برای گروهی محدود، عدم بازاریابی و عدم اطلاع‌رسانی از وضعیت گذشته و آینده بود.

اکبریه ادامه داد: شرکت ذوب آهن یکی از بنگاه‌های بسیار معروف و مؤثر در صنعت فلزات اساسی است که فقط برند آن میلیاردها تومان ارزش دارد. از طرف دیگر هر چند این شرکت به دلیل ارتباط با صندوق کارکنان فولاد زیان ده شده اما این مشکل با راهکارهایی در حال برطرف شدن است که می‌تواند زمینه‌ساز اعلام سود از سوی شرکت باشد.

وی تصریح کرد: با همین وضعیت هم معتقدم هر سهم ذوب آهن بین 200 تا 250 تومان ارزش دارد که باید از قبل در مورد قابلیت‌ها و فرصت‌ها و تهدیدها اطلاع‌رسانی می‌‌‌شد.

اکبریه در خاتمه گفت: عدم فروش 7 درصد سهام ذوب آهن که در شأن این شرکت و صنعت فلزات اساسی نیست را پیگیری خواهم کرد امیدوارم این شرکت با ظرفیت و آینده دار و برخوردار از مزیت‌های متعدد با شرایط مناسبی وارد بازار سهام شود.

 

کارشناسان سرمایه گذاری و مالی مشکلات عدیده این شرکت را جدی می دانند و پذیرش این شرکت در بازار دوم فرابورس را یک پدیده سیاسی می دانند. شاید برخی سرمایه گذاران حقوقی بخواهند با نگاه سیاست زده وارد خرید این سهم شوند، اما سرمایه گذاران حقیقی باید مواظب این رفتار باشند.

ای کاش مسئولان بورس بجای نگاه سیاست زده، این شرکت را ملزم به خصوصی سازی کامل در بازار سوم فرابورس و سپس بعد از حل مشکلاتش در سال های بعد وارد یکی از بازارهای اصلی بازار سرمایه می کردند.

در شرایطی که این شرکت اینقدر مشکلات فنی و مالی دارد واصلاً سهامدار مردمی ندارد و نیاز به تامین مالی از بورس را ندارد به کدامین مزیت و شرایط پذیرش وارد بازار دوم فرابورس شده است؟ 

/ 0 نظر / 15 بازدید